Victron Energy Meter VM-3P75CT Single + 3-Phase
6 in stock
*Excludes AK, HI, International,  Truck Freight, Oversized and Hazardous items.
SKU: 104864 Categories: , Brand:
Description
Energy Meter VM-3P75CT Single + 3-Phase
Specifications:
  • Voltage connection: Direct
  • Input voltage range L-N: 85 to 265VAC
  • Input voltage range L-L;150 to 460VAC
  • Frequency: 50/60Hz
  • Current connection: Via current transformers (included – wire length 640mm (25.2in)
  • Rated current: 75A
  • VE.Can communication port: Two RJ45 connectors (VE.Can terminators included)
  • Ethernet communication port: One RJ45 connector, Modbus UDP
  • Refresh rate: 100ms
  • Type: Self-power supply via L1-N
  • Switch or circuit breaker: Required as means of a disconnecting device – not included
  • External fuse [1]: Required in the neutral conductor – 500mA, not included
  • Consumption: 1.45W / 3.1VA
  • Frequency: 50/60Hz
  • Material & Color: Polycarbonate, blue (RAL5012)
  • Voltage connection: Screw terminals 0.25 – 1.5mm2 (24 – 16AWG)
  • Current transformer connection: Pluggable screw terminals (included)
  • Protection category: IP20
  • Weight: 370g (including packaging)
  • Dimensions: 90 x 71 x 59mm (3.5 x 2.8 x 2.3in)
  • Indoor/outdoor usage: Indoor only
  • Operating temperature: From -10 to +55 °C
  • Storage temperature: From -20 to +70 °C
  • Relative humidity: < 90% non-condensing
  • Altitude: 2000m (6562ft)
  • Mains supply voltage fluctuations: ±0.1Vin
  • Overvoltage category: Cat. III
  • Pollution degree: 2
What's In The Box?
  • Victron VM-3P75CT with 3 input terminal blocks
  • 3x Split-core current transformer, wired ready for connection
  • Wire length: 640mm (25.3")
  • VE.Can terminators (2-pieces)
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Submit your review
1
Submit
Cancel
Create your own review
Solar Supply House
Average rating:
 0 reviews
Additional information
Weight0.85 lbs
Dimensions6 × 4 × 3 in