Victron SmartSolar MPPT 450/100-MC4 VE.Can VE.Direct 450/100
VICTRON SMARTSOLAR MPPT 450/ 100 -MC4 VE.CAN VE.DIRECT
7 in stock
*Excludes AK, HI, International,  Truck Freight, Oversized and Hazardous items.
SKU: 107910 Category: Brand:
Description
SmartSolar MPPT 450/100-MC4 VE.Can VE.Direct 450/100
The SmartSolar MPPT RS solar charge controllers are Victron's solution for systems with large series connected PV arrays charging 48 V DC battery banks. This product is perfect for large off-grid, and grid-connected battery systems.
In a 5.76kW and 11.52kW model, features include a wide 65-450 VDC operating solar voltage input, independent tracking inputs, full connectivity, isolated PV connections, a display screen, fully programmable battery charging parameters, and active cooling. The new metal case design and fully covered electrical connections improve safety and modernize the presentation in line with the latest suite of Victron products.
MPPT: Ultra Fast Maximum Power Point Tracking
The SmartSolar RS solar charge controller connects to a PV array of between 65 and 450 Volt Voc and will efficiently charge your 48V battery bank with either 100A or 200A.The charge settings are fully programmable and can be set up for different battery chemistries, like lead-acid, lithium and more.
Setup & monitor with VictronConnect
Daisy Chain Additional Units
Remote Monitoring and Control
SmartSolar Display
I/O Connections
VictronConnect
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Submit your review
1
Submit
Cancel
Create your own review
Solar Supply House
Average rating:
 0 reviews
Additional information
Weight22.45 lbs
Dimensions22 × 16 × 9 in